Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Gotuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie OkiemMK.com. Zapraszam Was na nią serdecznie! Jeszcze dziś pierwszy post na nowym blogu, który cały czas udoskonalam! Konkursy oraz Wyzwania także zostały przeniesione na OkiemMK.com Dziękuję wszystkim, którzy zmienią adres bloga na blogrollu;)


http://okiemmk.com/


Wątróbka z cebulą źródło Żelaza


 

Uwielbiam wątróbkę drobiową, a teraz muszę ja jeść w większej ilości! Dostarczy mi niezbędnego żelaza, którego potrzebuję po problemach zdrowotnych...Zachęcam do jedzenia wątróbki i oprócz tabletek uzupełniania witamin i mikro-, makro-elementów poprzez jedzenie produktów spożywczych. Sporo żelaza zawiera także tatar,suszone morele czy szpinak;)


Składniki:

Oczyszczona wątróbka drobiowa
Cebula
Mąka
Troszkę margaryny do smażenia
Woda
Sól


Przygotowanie:

Wątróbkę obtaczamy w mące, obsmażamy na margarynie, na wierzch wysypujemy cebulę i przykrywamy pokrywką. Po ok. 2min. Dolewamy odrobinę wody i prużymy jeszcze ok. 3 min. I gotowe. Solimy po wyłożeniu na talerz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytam każdy komentarz i jeśli mam możliwość odwiedzam każdego blogera i przeglądam jego stronę. Pozdrawiam ciepło i zapraszam ponownie;)))