Przenosiny bloga

Witajcie! Z rozrzewnieniem żegnam MK Gotuje - jednak cały ten blog, wszystkie posty i komentarze odnajdziecie na mojej stronie OkiemMK.com. Zapraszam Was na nią serdecznie! Jeszcze dziś pierwszy post na nowym blogu, który cały czas udoskonalam! Konkursy oraz Wyzwania także zostały przeniesione na OkiemMK.com Dziękuję wszystkim, którzy zmienią adres bloga na blogrollu;)


http://okiemmk.com/


Kuchenne triki i porady


Ten post będzie uzupełniany w miarę możliwości, znalezionych i zasłyszanych ciekawostek dlatego serdecznie zapraszam;)

*Gdy gotujesz paprykę, pomidory czy marchew - dodaj do niej odrobinę masła - smak boski, a i zwiększysz przyswajanie beta-karotenu.
 
*Aby sałata nie traciła witamin oraz nie więdła - rwij ja palcami, a nie krój metalowym nożem
 
*Wywary z gotowanych warzyw zawierają wiele witamin i minerałów. Jeśli możesz wykorzystaj je. Tak samo jest z wodą z makaronu (skrobia) - możemy ją wykorzystać do zagęszczenia sosu

*Gdy gotujesz zielone warzywa jak brokuły, szparagi, kapustę, brukselkę oraz kalafior - dodaj do nich odrobinę mleka - pozwoli to im zachować więcej witamin
 
* Mówi się, iż oleje i margaryny są do smażenia, a masło do smaku i ja się z tym zgadzam;)
 
* Zanim rozkroimy mięso gotowane na parzy czy wyjęte z piekarnika dobrze jest odczekać kilka minut, aby soki zawiązały się w nim i było soczyste.
 
* Śmietana nie zważy się jeśli sos będzie letni i będzie powoli podgrzewany z pozostałymi składnikami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytam każdy komentarz i jeśli mam możliwość odwiedzam każdego blogera i przeglądam jego stronę. Pozdrawiam ciepło i zapraszam ponownie;)))